تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم
خداوند تبارك و تعالی می فرماید:
«وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ و اراده ما بر این قرار گرفته است كه به مستضعفین نعمت بخشیم و آنها را پیشوایان و وارثین روی زمین قرار دهیم.
حضرت علی ـ علیه السلام ـ می فرماید: «دنیا پس از چموشی و سركشی ـ همچون شتری كه از دادن شیر به دوشنده اش خودداری می كند و برای بچه اش نگه می دارد ـ به ما روی می آورد و... و سپس آیه «و نرید ان نمن را تلاوت فرمود همچنین حضرت علی ـ علیه السلام ـ در تفسیر آیه شریفه فوق می فرماید:
«این گروه آل محمد هستند، خداوند مهدی آنها را بعد از زحمت و فشاری كه بر آنان وارد می شود بر می انگیزد و به آنها عزت می دهد و دشمنانشان را ذلیل و خوار می كند.»
بنابراین، با توجه به این دو روایت و دیگر روایات ذیل آیه شریفه می توان دریافت كه این آیه بشارتی است به مستضعفان (كسانی كه اگرچه نیروی بالفعل و بالقوه دارند اما از ناحیه جباران و ظالمان در فشار و سختی بسر می برند) كه سرانجام، روزی مهدی آل محمد ظهور خواهد كرد و همراه با مبارزه و جهاد مستضعفان بنیاد ستمكاران و ظالمان ریشه كن خواهد شد و مستضعفان عزت خود را باز خواهند یافت و نجات پیدا كرده و حكومت عدل جهانی در سراسر گیتی گسترده می شود.
آری این آیه بشارتی است برای همه انسانهای آزاده و عدالت خواه كه پیروزی نهائی از آنِ محرومان و مستضعفان و مظلومان است و سنت خداوند به این تعلق گرفته است كه فرزندی از سلالة پاك رسول الله ظهور كند و با همراهی یارانی توانمند و بی همتا جهان را متحول سازد و همة ظلمها، تبعیض ها و... را از ریشه بر كند.
اما نكته ای كه قابل ذكر است اینكه اگر چه آیه و آیه بعد از آن خطاب به بنی اسرائیل است و بشارت می دهد كه خداوند آنان را همراه با مبارزات خود از یوغ فرعونیان رهانید امّا «به صورت یك قانون كلی و در شكل فعل مضارع و مستمر بیان شده است، تا تصور نشود اختصاص به مستضعفان بنی اسرائیل و حكومت فرعونیان داشته و می گوید ما می خواهیم چنین كنیم...
یعنی فرعون می خواست بنی اسرائیل را تار و مار كند، امّا ما می خواستیم آنها قوی و پیروز شوند.»خلاصه سخن آنكه آیه شریفه با عنایت به احادیث پرشمار، دلالت بر ظهور منجی مصلح (حضرت مهدی (عج) دارد.
منابع جهت مطالعه بیشتر:
تفاسیر المیزان، نمونه و... ذیل آیه شریفه 5 قصص.
حدیث:
امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:
«همانا زمین در هیچ حالی از امام خالی نگردد، برای آنكه اگر مؤمنین چیزی (از اصول یا فروع دین) افزودند آن را برگرداند و اگر چیزی كم كردند، برای آنها تكمیل نماید.»
الكافی، ج اول، كتاب الحجه، باب ان الارض لا تخلوا من حجة، حدیث 2[ پنجشنبه 3 شهریور 1390 ] [ 07:29 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب