تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم


مقاله ی واصله به دلیل گستردگی برخی مطالب، توسط کمیته ی علمی اجلاس تخلیص شده است.

امروزه شاید نتوانید حتی یک دین، جماعت دینی یا فرقه ای را پیدا کنید که در انتظار مجدد دینی و منجی خود نباشند. پیروان همه ی ادیان جهان اعتقاد دارند روزگاری می آید که جهان پر از فساد و انحراف اخلاقی و بحران خواهد شد. مردم جهان در آن زمان به مسافرانی شبیه هستند که در بیابان سوزان، تشنه عدالت و حقیقت هستند و این زمان، خود علامت و نشانه ظهور منجی بزرگ عالم خواهد بود. منجی ای که با قدرت الهی می اید تا بر مادی گری پیروز شود و به دنبال آن، دین حق، پاکی و عدالت را بر زمین بگستراند.
این اعتقاد را می توانیم در تورات و دیگر کتاب های عهد عتیق یهودیان ونیز در انجیل مسیحیان مشاهده کنیم. برهمنیان و پیروان دین بودا ونیز پیروان دین زرتشت در کتاب های مقدس خود ظهور مجدد بزرگ ادیان در آخرالزمان را بشارت می دهند. هر یک از این ادیان تفسیر و نشانه ها و نام های مخصوصی برای منجی خود دارند. مسیحیان و یهودیان او را به نام «مسیح بزرگ» می شناسند و نزد زرتشتیان نام او سوشیانت  است - یعنی سود رساننده - ولی مسلمانان معتقدند او از قبیله ی «بنی هاشم» و از فرزندان پیامبر اسلام (ص) می باشد.
آن چه در این جا باید تأکید شود این است که امام مهدی (عج) محدود به مسلمانان نیست، هر چند از آغوش اسلام می آید و همچنین قیام او مربوط به یک قوم یا ملت خاص نیست، در حالی که می دانیم پیامبران الهی در گذشته به سوی قوم خاصی فرستاده می شدند. او می اید تا با هر نوع تبعیض مبارزه کند: تبعیض نژادی، تبعیض دینی، تبعیض فرقه ای و.....
بنابراین، او مهدی تمام جهان است. او رهایی بخش و منجی همه ی انسان هایی است که به خدای یکتا ایمان دارند. پیروزی او پیروزی نهایی تمام پیامبران الهی وعدالت خواهان زمین می باشد. اواحیا کننده ی دین ابراهیم حنیف (ع)، موسی (ع) و عیسی (ع) است که آنان به نوبه ی خود مبشر ظهور آخرین فرستاده ی الهی، محمد مصطفی (ص) بودند. به تعبیر دیگر، او تمامی ادیان آسمانی را در بهترین پرتو و تحت عنوان واحد اسلام تحقق خواهد بخشید.
اشکال و جواب
شاید کسی اشکال کند که: چطور ممکن است پیامبران الهی در طول تاریخ (افزون از 120 هزار نفر بودند) به زمین بیایند، ولی هیچکدام این سعادت رانداشته باشند که بر تمام کره ی زمین مسلط شوند؟ آیا ممکن است کسی به چنین توفیقی دست یابد؟
البته این اشکال وارد نیست ‍چرا که با کمی تحلیل و بررسی جریان تاریخ خواهیم دید نسل هایی که در طول تاریخ پشت سر هم می آمدند همواره در مقایسه با نسل های گذشته از تمدن و پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بودند. برای مثال زندگی انسان های اولیه در حد اجتماعات خانوادگی بود، لیکن در مرحله ی بعد انسان ها به اجتماع اولیه و فراتر از خانواده ها در آمدند واز آن پس قبیله ها و طوایف به وجود آمد و..... به طوری که امروزه ملت ها و اقوام مختلفی وجوددارد.
بنابراین، در آن زمان ممکن نبود مثلاً حضرت نوح (ع) پیامبر تمامی مردم جهان باشد، زیرا ارتباط و داد و ستد میان قبایل محدود بود. به همین دلیل است که مشاهده می کنیم در آن زمان چند پیامبر الهی رسالت واحدی را در یک زمان، اما در مکان های مختلف انجام می دادند، مانند: لوط و ابراهیم؛ شعیب و موسی و پس از آن یحیی و عیسی..... (ع)
گفتنی است که تنها یهودیان بیش از هزار فرستاده ی الهی میان خود داشتند و این که یک پیامبر الهی این طرف کوه و دیگری آن طرف کوه زندگی کند، پدیده ی نادری نبوده است. پیامبران الهی به دلیل پایین بودن سطح آگاهی و علم مردم آن زمان، معمولاً با نشان دادن معجزه، مردم را به سوی دین حق دعوت می کردند، ولی وقتی از آخرین فرستاده ی الهی خواسته شد معجزه ای بیاورد او جواب داد: معجزه ی من قرآن است.
کتاب های آسمانی آن زمان در مقایسه با قرآن که کتاب جهانی می باشد از حجم کمتر و مطالب ساده تری برخوردار است. بدیهی است حضرت محمد (ص) به عنوان آخرین فرستاده ی الهی بر زمین، دارای رسالت جهانی است و همه ی مردم جهان مخاطب اویند، در حالی که پیامبران الهی قبل از ایشان قبیله یا قوم خویش را مخاطب قرار می دادند. با توجه به این که شخص پیامبر اسلام (ص) در زمانی زندگی می کرد که هنوز برخی از خشکی های زمین کشف نشده بود، پس دین اسلام در آن زمان نمی توانست جهانی و عالم گیر شود.
با مراجعه به قرآن کریم، در چند آیه، وعده های الهی را در این زمینه می بینیم:
«و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون» «وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستختلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم.....»
با توجه به این آیه ها، نتیجه می گیریم که حتماً زمانی خواهد رسید که دین مبین اسلام بر تمام کره ی زمین مسلط خواهد شد.
این وعده به دو دلیل در زمان پیامبر اسلام (ص) امکان تحقق نداشت:
1- پایین بودن سطح تمدن بشری؛
2- پایین بودن دانش و فن آوری بشر؛
بنابراین، با تحقق دو شرط اساسی، این وعده ها عملی خواهد شد:
الف) از جهت ارتباطات، جهان به گونه ای به هم متصل شود که مانند دهکده ی جهانی باشد.
ب) مردم جهان بالقوه در سطحی از اخلاق قرار گیرند که قادر به حمل سنگین قوانین الهی باشند.
می توان گفت در عصر اینترنت و با روند فعلی جهانی سازی تمام بخش های زندگی بشر بر روی کره ی زمین، شرط اول تا حدودی تحقق یافته است. ولی در باره ی شرط دوم (که مهمتر می باشد) باید گفت در این عصر فساد وانحراف عمومی، هنوز راه بشر برای تحویل تحفه بزرگ الهی؛ یعنی خلافت خدا بر روی زمین، خیلی طولانی است. هنگامی که میان شرط های بیرونی و درونی جامعه ی بشری توازن و هماهنگی برقرار شود، همان گونه که در تدبیر و برنامه های آخرین فرستاده ی الهی هم بوده است، فرزند او، حضرت مهدی (عج) ظهور می کند و رسالت او را به اتمام می رساند.[ پنجشنبه 10 شهریور 1390 ] [ 05:36 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب