تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم

حضرت مهدی (ع) دوازدهمین و آخرین امام از سلسله پاك امامت و ولایت الهی است. ولادت با سعادت آن حضرت، مقارن با طلوع فجر جمعه نیمه شعبان از سال 255 هجری در شهر سامرا به وقوع پیوست. پدر گرامیش، امام حسن عسگری (ع) است، و مادر عزیزش "نرجس" كه از طرف پدر نواده قیصر روم و از جانب مادر سلاله شمعون وصی حضرت عیسی (ع) می باشد.

 نام و کنیه ایشان همانند رسول خدا (ص) است و دارای 6 لقب مشهور است.

 

 

از آنجا كه حاكمان ستمكار عباسی بر پایه نویدها و بشارتهای رسیده از رسول الله (ص) می دانستند كه فرزندی به نام مهدی از امام حسن عسگری (ع) زاده خواهد شد و همو خروج خواهد كرد و بساط ظلم و جور را از صحن گیتی برخواهد چید، در صدد بودند كه اگر چنین نوزادی پدید آید، او را از میان بردارند. از این رو تولد و مراحل رشد و نموّ ظاهری آن حضرت، همچون حضرت ابراهیم علیه السلام، در پنهانی صورت گرفت و جز خاندان و شیعیان خاص از وجود حضرتش آگاهی نداشتند. با وجود این، امام حسن عسگری (ع)، در فرصتهای مناسب، ایشان را به برخی اصحاب خاص خویش نشان می دادند تا شیعیان در آینده در مسأله امامت به ضلالت و گمراهی نیفتند، و در دینشان ثابت و استوار باقی بمانند.

سال های اول زندگانی حضرت مهدی (ع) به همین منوال گذشت تا اینكه به سال 260 هجری، در سن پنج سالگی پدر عزیزش را از دست داد. در پی این حادثه غم انگیز، امامت و رهبری شیعیان به آن حضرت انتقال یافت.

حضرتش در آن هنگام، از كمالات و دانشهای الهی همان را داشت كه دیگر امامان داشتند و این مقام و منزلتی بود كه خدای تعالی به حضرتش عنایت فرمود. چنانكه یحیی بن زكریا را در حال صباوت و عیس بن مریم را در وقت طفولیت، مقام نبوت كرامت فرمود.

 چنان كه یاد شد، حضرت مهدی (عج) به دور از دیده مردم می زیست و با افراد اندكی معاشرت داشت. جعفر عموی آن حضرت، با استفاده از این مسأله، به دروغ خود را جانشین و وارث حضرت عسگری (ع) معرفی كرد. و به همین علت است كه او را كذّاب لقب داده اند. اما به لطف خداوند متعال حضرت مهدی (عج) نقشه او را بر آب كرد. خبر وجود فرزندی از امام حسن عسگری (ع) انتشار یافت و مأموران حكومتی به سعایت جعفر كذّاب ، بر تفتیش و جستجوی خود شدت بخشیدند. و در این راه آزار و اذیتهای فراوان برای خانواده حضرت عسگری (ع) فراهم آوردند، ولی كوششهای آنان حاصلی در بر نداشت. جعفر كذاب نیز از ادّعای خود طرفی نبست و تنها توانست میراث آن حضرت را به یغما برد. از این روست كه امام حسین علیه السلام فرمود : قائم هذه الأُمةِ هُوَ التاسِعُ مِنْ وُلدی وَ هُوَ صاحِبُ الغَیْبَةِ. و هُو الّذی یُقَّسَمُ میراثُهُ و هُوَ حیًّ . [کمال الدین 1/317] قائم این امت همان نهمین از فرزندان من است. و اوست كه غیبت كند. و اوست كه میراثش تقسیم شود در حالی كه زنده باشد. در هر حال سلسله امامان دوازده گانه از هم نگسست و امامت الهی به راه خود ادامه داد، ولی پیگیری و تعقیب دشمن خطری بس جدّی بود كه جان امام دوازدهم را تهدید می كرد. و همین امر و پاره ای از عوامل دیگر ایجاب می كرد كه آن حضرت در غیبت به سر برند و به دور از دیده مردم زندگی كنند. امام صادق علیه السلام می فرماید : للقائم غَیْبتانِ؛ أحدهما قصیررةٌ وَ الأُخری طَویلةٌ االغَیْبَةُ الأُولی لایَعْلمُ بمكانِهِ فیها إلا خاصَّةُ شیعَتِهِ و الأُخری لایَعلمُ بِمكانِهِ فیها الاّ خاصَّةُ موالیهِ [کافی ج1ص340] از برای قائم دو غیبت باشد، یكی كوتاه است و دیگری طولانی.

در غیبت نخستین، فقط شیعیان خاص از مكان حضرتش آگاهند. و در دیگری تنها خدمتگزاران ویژه حضرتش از مكان او با خبر می باشند. غیبت صغری بنا به قول مشهور از سال 260 هجری، ابتدای امامت حضرت مهدی (عج) ابتدای امامت حضرت مهدی (ع)، آغاز شد و حدود 69 سال به طول انجامید. برخی عالمان چون شیح مفید و سید محسن امین عاملی، آغاز غیبت صغری را از هنگام ولادت آن حضرت به شمار آورده اند. زیرا در آن سالها نیز ، حضرتش به دور از نظرها می زیسته است. با این حساب، دوره غیبت صغری 74 سال می شود. حضرت مهدی (ع) در دوره غیبت صغری چهار تن از شیعیان صالح خود را به عنوان سفیر معرفی نمودند كه هر یك از پس وفات دیگری ، به انجام این وظیفه بزرگ می پرداختند. این چهار تن سوالات و مشكلات مردم را به آن حضرت عرضه می كردند و پاسخهای ایشان را به مردم می رساندند. حساسترین فراز دوران غیبت صغری، مرگ علی بن محمد سمری بود. زیرا همزمان با مرگ او، دوران ارتباط مستقیم با امام زمان (عج) به انجام رسید و عصر غیبت کبری آغاز گردید.

 در دوران غیبت كبری به حكم اینكه ارتباط مستقیم با امام زمان علیه السلام مقدور نیست، وظیفه مردمان آن است كه برای آشنایی با دستورات قرآن و اهل بیت علیهم السلام به عالمان ربانی و فقیهان وارسته و عادل مراجعه كنند و با راهنمایی آنان تكالیف دینی خود را به كار بندند.

اعتقاد به مهدویت در بسیاری از ادیان گذشته نیز وجود دارد و در دین مبین اسلام در آیات قرآن ، کلام معصومین و احادیث قدسی از آن سخن به میان آمده است ،حتی می توان سیمای حکومت مهدی (عج) را در قرآن جست . به زودی آن اسطوره صفات عالی انسانی و آن دلیل مرد شمشیر به دست مجاهد در راه خدا خواهد آمد .قابل ذکر است که در روایات از علائم ظهور حضرت سخنهایی به میان آمده است.

یکی از سوالات مهم در زندگی حضرت مهدی (عج) طول عمر ایشان می باشد که با تکیه بر اصول علم پزشکی و با نگاه به تاریخ موثق در وجود انسانهایی با عمرهای طولانی میتوان این قضیه را پاسخ گفت . طبق نص شریف روایات، بزرگترین عبادت، دعا برای فرج حضرت ولی عصر (عج) است، یا به معنای صریح تر دعا كردن و آماده كردن خود و اطراف خود برای ظهور آخرین ذخیره الهی بر روی زمین، حجت خداو مصلح جهان است. بیاییم فرج را از خود آغاز كنیم تا به فرج سرورمان و مولایمان مهدی ( عج) رهنمون شویم.
[ پنجشنبه 10 شهریور 1390 ] [ 05:51 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب