تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم


دستگیری امام (ع) یکی از هدفهای مهم دولت بود.چه،آنان میدانستند که نتیجه وجود امام، تهدید سلامت‏حکومت آنان است.از اینجا بود که‏دیوانه وار میکوشیدند تا دولت‏خود را از خطر وی (ع) نگاه دارند.حملات‏گسترده‏ای برای دستگیری امام به عمل می‏آوردند.دولت برای دستگیری امام‏سه حمله فاشیستی انجام داد.
حمله به خانه ایشان و فرمان به تفتیش دقیق خانه او،سیاستی که همه‏حکام به کار می‏بردند و دولتیان از آن پیروی میکردند،تجسس پیوسته و احتیاطفوق العاده از طرف ماموران برای کشف مکان پنهانی امام (ع) و دستگیری‏وی بود.اما نوزده سال فعالیت نواب او و کوششهای تجسسی خستگی ناپذیرحکومت،دستاوردی جدید داشت و آن ثبوت نیابت به نزد آنان و فعالیتهای‏مشکوک در دریافت مال به وکالت جهت مصالح امام (ع) بود.اما همه این‏نبود،بلکه رهبری و نظارت و مراقبت پایگاههای مردمی نیز وجود داشت واموال را از آن مرکز دریافت میکردند.
بر پایه این کشف خطرناک،وقتی‏«معتضد»زمام خلافت را در دست گرفت،مهمترین وظیفه حکومت‏خود را این دانست که بیدرنگ برای دستگیری امام (ع) حمله را تجدید کند.

مزدوران دولت و جاسوسان آن،چنین برنامه ریزی کردند که خلیفه رااز خانه امام (ع) و احتمال مخفی شدن وی مطلع سازند و معتضد سه تن رافرستاد و به آنان دستور داد که به سامرا روند و در این سفر سبکمایه باشندو آنچه ضروری است با خود بردارند،هر یک بر اسبی سوار شوند و از بردن‏چیز دیگر خود داری کنند.شرح و تفصیل محله و خانه‏ای را برای آنان‏تشریح کرد و گفت وقتی به آنجا رسیدید بر در،خادمی سیاه خواهید دید.
شما خانه را بازرسی کنید و هر کس را که در آن خانه دیدند سرش را از تن جداکنید و برای من آورید.
معتضد،ماموریت‏حقیقی آن سه تن را برایشان فاش نکرد.آن سه تن‏حتی نمیدانستند که تنها موظف‏اند امام (ع) را دستگیر کنند.معتضد برای حفظحیثیت و دولت‏خود و به منظور جلوگیری از بدنامی و از ترس فاش شدن وانتشار آن خبر که او را بسی زیان بخش بود،مطلب را فاش نساخت.
همانطور که معتضد دستور داده بود،حمله صورت گرفت و ماموران‏به سامرا رفته و در جستجوی خانه برآمدند.آنرا یافتند و همه جای خانه رابازرسی کردند.امام (ع) آنجا بود اما ماموران متوجه وی نشدند.
امام (ع) به طور معجزه آسا از دست آنان نجات یافت.تاریخ،این‏واقعه را با تفصیل بیشتر برای ما بیان میدارد. .
معتضد پنداشت که این حمله به سبب قلت تعداد حمله کنندگان و سری‏بودن اجرای آن شکست‏خورده است ازین روی حمله بزرگتری را تدارک دید.
صاحب بحار الانوار نص روایت را حکایت میکند:«سربازان بیشترفرستادند.وقتی وارد خانه شدند از سرداب،بانک تلاوت قرآن به گوش رسید.
بر در سرداب فراهم آمدند و آنجا را محاصره کردند تا هیچکس نه بر آنجا به درون‏رود و نه از آنجا بیرون آید.فرمانده سربازان بر در ایستاد تا همه سربازان‏به او پیوستند.پس امام (ع) از در سرداب بیرون آمد و از مقابلشان گذشت.
وقتی از چشم ناپدید شد،فرمانده گفت:پائین بروید.گفتند آیا او نبود که‏از برابر تو گذشت جواب داد:من کسی را ندیدم.پس چرا او را رها کردید؟
گفتند:ما پنداشتیم که تو او را دیده‏ای‏».
از کارهای طرفه آن سربازان آن بود که بیدرنگ به دستگیری او اقدام‏نکردند بلکه بر در سرداب ایستادند و از او محافظت به عمل آوردند.
نظامیان از روبرو شدن با او می‏ترسیدند و به کمک بیشتر نیاز داشتند و می‏خواستند افراد بیشتر از بغداد به سامره فرا رسند در آن اثنا که مشغول مراقبت‏بودند،امام (ع) از یک لحظه، لحظه،مقرون بوقت و وقت‏شناسی و تدبیرشایسته و عنایت‏حق تعالی استفاده کرد.آن لحظه، لحظه غفلت فرمانده‏سربازان از کمین گرفتن و توجه بود،لحظه‏ای که هنوز فرمان حمله به خانه‏صادر نشده بود.اگر امام دمی چند تاخیر کرده بود.براستی دستگیرشده بود.
[ جمعه 11 شهریور 1390 ] [ 12:06 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب