تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم
از مجموع روایات و نصوص تاریخی برای محقق آشکار میشود که‏امام علیه السلام در تنظیمات تشکیلات و ارتباط و تماس خود با پایگاههای‏مردمی و پیروان خویش تاکید می‏کرد که در سازمان،نظام هرمی را رعایت‏کنند.او خود (ع)،در قله و راس هرم به عنوان رهبر، کارهای خود را در خفاو به طور سری انجام میداد و فرمانها و دستورها و رهنمودهای خود را بطورمستقیم به نواب خود صادر میکرد.دیگران به منزله شاخ و برگها بین او وکیلان‏او که در مناطق دور پراکنده بودند،حلقه پیوند بین امام و پایگاههای وسیع‏مردمی بودند.
انتخاب افراد به وسیله امام (ع) برای تصدی سفارت و بر عهده گرفتن‏وکالت مخصوص،بر اساس ژرفای اخلاص و وفاداری آنان و قدرت و توانائی‏به تحمل شکنجه بود تا اگر به دست ماموران افتند،توانائی تحمل آزار و زندان‏را داشته باشند.

امام (ع) شرط نمیکرد که نایب باید از نظر فقاهت داناتر یا از نظر دانش،دانشمندترین باشد. زیرا،نیابت جز وساطت در تبلیغ چیزی دیگر نبود.لذاامام (ع) جایز میدانست که آن سمت را با وجود اشخاص فاضل‏تر،به کسانی‏که درجه فضلشان کمتر است واگذارد.یعنی به کسانی واگذارد که اخلاصی عمیق و اراده‏ای نیرومند داشته باشند.ازین رو عده‏ای به ابو سهل نوبختی‏اعتراض کرده گفتند:این امر چگونه رخ داده است.چگونه آنرا به شیخ ابو القاسم‏حسین بن روح داده‏اند نه به تو؟او گفت:آنان داناترند و بهتر میدانند چه کسی‏را انتخاب کنند.اما من کسی هستم که با دشمنان ملاقات و مناظره میکنم واگر جای او را همچنان که ابو القاسم میداند،می‏دانستم و تحت فشار قرارمیگرفتم،شاید جای او را نشان میدادم.اما ابو القاسم،اگر حجت زیر دامانش‏باشد و او را تکه تکه کنند،او را نشان نمیدهد. .
مسئولیت نواب در آن سازمان کلی و عمومی بود حال آنکه مسئولیت‏وکیلان مخصوص بود و فقط منطقه آنان را در برمیگرفت.وظیفه وکیل درسازمان،فراهم آوردن آسانکاری لازم برای کار و وظیفه نایب و گسترش کاراو بود.بخصوص که شرایط کار پنهانی،آزادی و حرکت و تماس مستقیم باپایگاههای مردمی را که در شهرهای گوناگون اسلامی منتشر بود مانع میشد.
پس کار وکیلان و فعالیت آنان در اتصال دادن تعالیم و راهنمائیها و رهنمودهادر گسترده‏ترین مقدار ممکن،بزرگترین اثر را داشت.
علاوه بر این،اندیشه اتخاذ نظام نوابی در سازماندهی هرمی،به مخفی‏نگاهداشتن و سری بودن و حفظ کردن نام و حفظ شخص سفیر کمک میکرد.
پس،فرد متعلق به پایگاههای مردمی و آشنا به اندیشه نیابت،حداکثر کاری که‏می‏توانست انجام دهد تماس گرفتن با یکی از نایب‏ها بود،بی آنکه نام نایب‏یا کار و محل سکونت او را بداند» .
اموال و حقوق شرعی به امام (ع) میرسید تا بوسیله سفیران،سپس توسطوکیلان توزیع شود و به مصرف واقعی خود برسد و در محل خود خرج شود.
قسمتی از آن اموال به طور مستقیم به دست امام (ع) میرسید و قسمتی را نایب بر وفق قواعد و احکام اسلامی در صرف حقوق مصرف میکرد.نیز از وظایف‏نواب،گرفتن سؤالات و رساندن آن به امام (ع) و از امام به مردم بود.سؤالات‏شامل سؤالات فقهی و عقیدتی و غیره بود که از امام (ع) پرسش میشد.[ جمعه 11 شهریور 1390 ] [ 12:13 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب