تبلیغات
گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی

             گروه فرهنگی، قرآنی ندای آسمانی
                          ماشیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت
نظر سنجی
ارزیابی مطالب این وبلاگ را چگونه می بینید؟

لینک های مفید
حمایت میکنیم

نواب چهار گانه کسانی بودند که در غیبت صغری از طرف امام (ع)

دارای وکالت‏خاصه بودند.آنان به ترتیب و بنا به تسلسل تاریخی عبارت‏بودند از:

1-عثمان بن سعید العمری.
2-محمد بن عثمان العمری.
3-حسین بن روح نوبختی.
4-علی بن محمد سمری و با پایان زندگی آنان،دوران غیبت صغری به سال 329 هجری به‏پایان رسید سپس دوران غیبت کبری آغاز گردید.آنان به ماموریت‏خود دررهبری پایگاههای امام (ع) از لحاظ فکری و سلوک و رفتار،طبق تعلیمات‏امام (ع) و رابط بودن بین او در رساندن تبلیغات و دستور العمل‏ها و صادرکردن توقیعات و حل مشکلات و از میان بردن دشواریهایی که با آن روبرومیشدند،آشنا بودند.
تحرکات فعالیتهای آنان،بدون اینکه توجه ماموران را به خود جلب‏کنند،و برای اینکه بزرگترین فرصت و گسترده‏ترین زمینه مساعد را برای‏فعالیت تحت رهبری امام (ع) فراهم آورند،بی آنکه دچار گرفتاری تعقیب ومجازات شوند-بطوری که عبرت دیگران گردند-بسیار سری بود.
شاید انگیزه‏هائی که نایبان را واداشت تا این روش را برگزینند موجبات‏زیر بود:
1-بیم حکومت از علویان و کوشش در تعقیب و آزار تعدادی بسیار ازرهبران و سران آنان. همان مقدار از علویان که بدست ماموران بقتل رسیدندو ابو الفرج در کتاب مقاتل الطالبین نام آنان را به ثبت رسانیده است برای‏آگاهی ما ازین معنی کافی است.
طوسی در کتاب غیب گوید:«از شمشیر معتضد خون می‏چکید

  و آن‏مدت:«از ستم و جور و خونریزی پر بود».

2-جو نگرانی و تشویش که پایگاههای مردمی امام بخصوص چهارنایب او،در آن به سر می‏بردند تا آنجا که عثمان بن سعید،نخستین نایب امام (ع) پولها را در مشکهای روغن منتقل میکرد،زیرا فشار و تعقیب ماموران‏را احساس می‏نمود و اگر دولت از کار او آگاه می‏شد یا مدرکی علیه اوبدست می‏آورد،مجازاتی سخت در کمین او بود.
3-تعقیب جدی و دائمی امام مهدی (ع) و کوشش برای دستگیری اوو حمله‏های منظم برای بازرسی خانه وی.
وقتی موضع دولت در برابر امام (ع) چنین سخت و خصمانه بود،می‏توان دانست که موضع او در برابر پایگاهها و دوستان و مردم او چگونه بود؟
نواب امام (ع) برای گرفتن و پخش اموالی که دوستان از اطراف شهرهای‏اسلام به سوی امام (ع) حمل میکردند،حلقه ارتباطی بودند،که آنها را دریافت‏می‏کردند و توزیع می‏نمودند.
هیئت‏های نمایندگی نزد نایب می‏آمدند و وجوه و سؤالات را با خودمی‏آوردند.نایب اموال را دریافت میکرد و پاسخ سؤالها را می‏داد و مشکلات را حل می‏نمود.ظاهر بعضی از روایات چنین است:«در سالهای‏نخستین غیبت صغری،پولها به سامره حمل میشد.شخصی که آنها را میگرفت‏و به امام مهدی (ع) تسلیم میکرد آنجا بود و این کار با راهنمائی شخص سفیرصورت میگرفت.آن سان که ابو جعفر العمری با«دینور»  کرد.سپس آن‏برنامه قطع شد و نایب شخصا، برنامه گرفتن مال و دادن آنرا،ادامه می‏داد.  .
دریافت پول و اعطای آن به صورت سری و دور از چشم و نظارت‏دولت انجام می‏یافت و بسیار کم اتفاق می‏افتاد که موضوع علنی شود.توزیع‏پول غالبا و عموما با روش بازرگانی بود.یعنی بصورت قرض دادن،به افرادداده میشد بی آنکه این روش،شک ماموران را بر انگیزد.
سخن چینان و جاسوسان،غالبا با روشی بی اندازه جالب روبرو میشدند.
ازین قبیل بود نحوه وصول اخبار به عبد الله بن سلیمان وزیر،درباره وکلای‏مهدی (ع) که در بغداد و دیگر مناطق حضور داشتند و شایع بود که برای امام (ع) کار میکنند.
کسانی نزد وزیر مزبور آمدند و به او گفتند که نزد هر یک ازین نواب،کسی فرستد و آن اشخاص بگویند که پولی دارند و میخواهند نزد امام بفرستند.
هر کس از آنان پولی دریافت کرد،حجت علیه او اقامه میشود و به جرم مشهوددستگیر میگردد.وزیر برای کشف و شناسائی نواب امام (ع) به این نصیحت‏عمل کرد،اما دستورها و راهنمائیهای امام (ع) زودتر به وکیلان رسیده بود.
لذا آنان نیابت امام را انکار کردند و خود را در برابر مزدوران دولت به‏نادانی زدند و تجاهل کردند.ازین رو توطئه وزیر با شکست روبرو گردید ونواب از شر ماموران نجات یافتند.
دیگر از فعالیتهایی که نواب بر عهده داشتند،حل مشکلات علمی و شرکت‏در بحثها و مناظرات عقیدتی بود که برای راهنمائی پایگاههای مردمی یا برای‏اعتراض به شبهه‏ها و دفاع از اسلام به عمل می‏آمد.
[ جمعه 11 شهریور 1390 ] [ 04:25 ب.ظ ] [ گروه ندای آسمانی ]

Weblog Theme By :: Nima Eskandari :: Www.javanskin.ir  ::  Khamenei.ir


درباره وبلاگ


چه انتظار عجیبی!
بین همه منتظران ، عزیز من چه غریبی!
عجیب تر که چه آسان ، نبودنت شده عادت.
چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی و نه وفایی.
فقط نشسته و گفتیم:خدا کند که بیایی ...
(بنده زنده باشد و حضرت ...)
چارت مدیریتی گروه فرهنگی،قرآنی
ندای آسمانی

مدیر گروه : احسان حائری زاده

معاونت مالی : علی حسامی

معاونت اجرایی : محمد صالح هژبری

روابط عمومی : علی اكبر انجم شعاع ، هاشم پوراله وردی

گروه پژوهش : آرین عرب ، آرمین عرب

نویسنده وبلاگ : محمد ارجمند

برنامه نویس : محمد امین امجدی

طراحان : میثم خیری و مصطفی رحمانی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراحی و پشتیبانی قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب